1937 Typ XX wieku…

Światowid Ilustrowany Kurjer Tygodniowy, 27 marca 1937 roku
Typ XX wieku


 

Tekky Walken Światowid 27 marca 1937 roku

Tekky Walken

Każda epoka historyczna ustala nie tylko swój styl, ale także typy ludzi. Patrząc na posągi greckie i rzymskie, uświadamiamy sobie, że tak wyglądali mieszkańcy starożytnego Rzymu i Hellady.
Na średniowiecznych obrazach Flamandów mamy utrwalone typy brzydkich, odrażających często, ale pewnych siebie, mieszczan. Płótna Botticelli’ego przekazały nam smukły typ kobiet włoskich XV wieku.


Z obrazów Rubensa przekonujemy się, że w XVII wieku modną była kobieta tęga i pulchna. Długie i wysmukłe kobiety epoki napoleońskiej odzwierciedla najlepiej „Madame Recamier” Dawida.
Jakiż jednak jest typ współczesny i gdzie ten typ znalazł najwspanialsze wcielenie?
Znawcy twierdzą, że w Ameryce Północnej.

Ten kraj interesów ma podobno najpiękniejsze na świecie kobiety, ucieleśnione w najrozmaitszych typach, które podziwiamy na ekranach, zarówno jako artystki, jak i girlsy, mając do wyboru blondynki, szatynki i brunetki, wampy i ckliwe, niewinne dziewczątka, lwice salonowe i panienki z prowincji, czarujące anioły i demoniczne hetery.

Każda z nich jest stuprocentowym typem XX wieku. Jest bowiem nowoczesna w linji, w ruchach, w sylwetce i w sposobie brania życia.

Dlatego też przyszły historyk kultury, gdy będzie chciał ustalić typ kobiety XX wieku, sięgnie przede wszystkiem po stare fotografje amerykańskich artystek filmowych.
Na zdjęciu Tekky Walken, urocza blondynka, artystka ekranów amerykańskich.